Ambasadorzy

Poznaj ambasadorów III edycji Work&Science Forum!
To zaangażowani młodzi naukowcy, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Nie zapomnijcie zajrzeć na podlinkowane social media i strony internetowe 😉

Łukasz Bijoch

Jestem doktorantem ostatniego roku Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Swoją pracę realizuję w Laboratorium Plastyczności Neuronalnej, gdzie badam jak mózg adaptuje się do cukru i kokainy.

Poza sferą doktoratu, moją pasją jest wspinaczka skałkowa oraz historia. W czasie wolnym lubię również dzielić się na moim kanale YouTube filmami z podróży oraz treściami edukacyjnymi, jak chociażby film poświęcony sylwetce prof. Jerzego Konorskiego.

Na swoich kanałach informacji zwykle dzielę się ciekawymi artykułami lub wydarzeniami związanymi ze społecznością neurobiologów. Publikuję również zdjęcia z ciekawych miejsc które odwiedziłem uczęszczając na konferencje i staże.

Monika Partyka

Stopień doktora nauk chemicznych uzyskałam w 2006r decyzją Rady Wydziału Chemicznego PG na podstawie rozprawy Wykorzystanie techniki dozymetrii pasywnej w badaniach jakości powietrza wewnętrznego.

W tej chwili pracuję na stanowisku Dyrektora R&D w  laboratorium i2 Analytical Ltd. w Rudzie Śląskiej.

Od początku swojej kariery zawodowej jestem związana z kontrolą jakości produktów spożywczych, farmaceutyków, kosmetyków, produktów zielarskich oraz opakowań, a także środowiska oraz opracowywaniem i walidacją metod badawczych, wykorzystujących nowoczesne i zaawansowane techniki analityczne.

Jestem autorką i współautorką prac prezentowanych na konferencjach oraz publikacji w renomowanych czasopismach. W sposób łatwy i prosty przekazuję informacje dotyczące nawet skomplikowanych zagadnień. Prowadzę szkolenia dla różnych grup – od małych dzieci po studentów uniwersytetów III wieku.

Matylda Wacławska @chemik_biofizyk

Jestem doktorantką Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Moje badania realizuję w grupie Chemii Biofizycznej, działającej w Wydziale Chemii UW. W ramach projektu doktorskiego skupiłam się na hybrydowych połączeniach białko-metal. Korzystam z wielu metod doświadczalnych, między innymi ze spektroskopii fluorescencyjnej. Powoli kończę etap badań i zaczynam przygotowanie mojej rozprawy doktorskiej.

Przez pierwsze trzy lata doktoratu aktywnie angażowałam się w życie Szkoły, najpierw jako członek, a później, w dwóch kadencjach, jako przewodnicząca Rady Doktorantów. Obecnie skupiam się na przygotowaniu rozprawy doktorskiej. Poza uczelnią dużo pracuję z licealistami – lubię nauczać innych i staram się  nieustannie rozwijać mój warsztat dydaktyczny. Relaksuję się przy czarce zielonej herbaty, znajdując chwilę spokoju w ceremonii herbacianej. Staram się wygospodarowywać czas na literaturę i naukę języka japońskiego, a także na rozwijanie mojej wiedzy o badaniach klinicznych, z którymi wiążę moją przyszłość.

Wierzę, że obecność naukowców w mediach społecznościowych ma ogromne znaczenie. Sama nieraz czerpię inspirację i motywację, obserwując pracę i zaangażowanie innych ludzi. Na moim profilu staram się przede wszystkim prezentować moją codzienność, odsłaniając to, co zwykle jest kojarzone z, nieco tajemniczymi, projektami naukowymi. Dzięki temu poznałam wiele wspaniałych osób i miałam okazję zaangażować się w różnorodne inicjatywy. Work&Science Forum to jedna z nich.

Krystyna Maslowska-Jarzyna, @snap_in_the_lab

Jestem doktorantką chemii supramolekularnej na Uniwersytecie Warszawskim. W ramach swojej pracy zajmuję się projektowaniem i syntezą prostych cząsteczek organicznych zdolnych do transportu ważnych biologicznie anionów przez membrany komórkowe.

Oprócz pracy w laboratorium, aktywnie uczestniczę w różnego rodzaju wydarzeniach popularyzujących naukę, takich jak Festiwal Nauki czy Piknik Naukowy. Staram się również ciągle dbać o swój rozwój poprzez udział w konferencjach lub wyjeżdżając na staże naukowe. Jestem współautorką kilku recenzowanych publikacji oraz zdobywczynią prestiżowych nagród, m.in.: stypendium Ministra dla studentów, stypendium Start (FNP), nagrody im. Świętosławskiego, grantu Fundacji Kościuszkowskiej oraz CAS Future Leaders (American Chemistry Society).

Jako jedna z pierwszych osób na polskim Instagramie zaczęłam prowadzić profil na temat doktoratu. Obecnie @snap_in_the_lab jest miejscem, gdzie można zobaczyć moją kilkuletnią ewolucję jako młodej naukowczyni. Staram się na własnym przykładzie pokazywać „zakulisowe” życie na doktoracie, a prywatnie – fascynuję się mentoringiem i nieustannie pomagam innym w osiąganiu ich celów.

Karolina Wierzbicka

Jestem członkinią samorządu doktorantów Uniwersytetu Łódzkiego w ramach Kolegium Doktorskiego Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów, członkinią zespołu ds. integracji kulturalnej doktorantów oraz członkinią komisji stypendialnej. 

Jestem stałą ekspertką dodatku „Samorząd i Administracja” w ogólnopolskiej gazecie „Rzeczpospolita”, Jako świeżo upieczona adwokatka udzielam się w ramach samorządu adwokackiego w komisji historycznej i pomagam Zespołowi ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. W działalności naukowej i zawodowej zależy mi na wspieraniu i promowaniu aktywności kobiet i integracji kręgów kobiecych. 

Popularyzuję swoje osiągnięcia naukowe na profilu Linkedin i instagramie. Dzielę się na nich moimi publikacjami, aktywnościami naukowymi oraz obserwuje branżowe profile, które dostarczają mi inspiracji do działania. Uważam, że bez elementu popularyzacji swoich działań trudno jest być dostrzeżonym w naukowym świecie przez rówieśników, starszych stażem naukowców jak i pozostałych osób zainteresowanych. Moja aktywność została dostrzeżona przez użytkowników, co zaowocowało bycie gościnią w ramach podcastu „Legalny offtop”.

Klaudia Nowak @autodydaktyczna

Magistra Pedagogiki o specjalizacji Edukacji Wczesnoszkolnej i Wychowaniu Przedszkolnym. Absolwentka Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zgłębiająca 3 kierunki: wspomnianą pedagogikę wraz z psychologią i kulturami mediów (kulturoznawstwem). W swoich pracach dyplomowych zajmowała się problematyką wzorów uczestnictwa w kulturze oraz postawami konformistycznymi i nonkonformistycznymi obserwowalnymi u dzieci w młodszym wieku szkolnym. 

Obecnie czynna nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni I klasy szkoły podstawowej oraz pedagożka świetlicowa prowadząca zajęcia dodatkowe z zakresu rozwijania kreatywności u najmłodszych i adolescentów. Zajmuje się ponadto trenowaniem uważności oraz studiuje podyplomowo nauczanie muzyki i plastyki w szkole. Zaangażowana w różne projekty edukacyjne, prowadzi badania naukowe nad alternatywnymi modelami nauczania praktykowanymi w polskiej oświacie. Jej ostatni artykuł naukowy dotyczący sukcesu edukacyjnego i perfekcjonizmu ukazał się w publikacji: „Sukces życiowy w przestrzeni społecznej”.

… 

W mediach społecznościowych promuje czytelnictwo i popularyzuje nauki społeczne. Jako miłośniczka literatury pięknej polskiej i zagranicznej, poradników psychologicznych czy fantastyki naukowej pisze szczegółowe i szczere recenzje. W ramach cotygodniowej serii wpisów tworzy przeglądy najnowszych informacji ze świata takich dyscyplin naukowych, jak: psychologia, socjologia, pedagogika, kulturoznawstwo, antropologia czy kognitywistyka. Zaś dzięki akcji #chodźżezksiążką namawia odbiorców do wychodzenia z domu w celach czytelniczych, inspirując do regularnego sięgania po rozmaite lektury gdziekolwiek byśmy się nie znaleźli, niezależnie od miejsca i sytuacji. 

Dorota Komar @darwininchaneldress

dra n. biol. specjalizująca się w epigenetyce. Badam połączenie pomiędzy środowiskiem, a genami, zarówno na roślinach, aby wspomóc rolnictwo w przystosowaniu do zmian klimatu, jak i od strony medycznej, by lepiej diagnozować i zapobiegać chorobom.

Jeśli ktoś rekrutuje do ekipy do naprawy świata, to ja się zgłaszam. Zostałam naukowczynią, żeby uczynić świat lepszym, na tyle, na ile mogę. Z tego samego powodu popularyzuję naukę, działam w różnych organizacjach non-profit. Teraz pracuję w Katalonii, mieszkam na hiszpańskim wybrzeżu. W wolnych chwilach nurkuję… i uczę się, jak robić to w zrównoważony sposób, nie zostawiając zbyt dużego odcisku ekologicznego. Kroczek po kroczku do lepszego świata.

Prowadzę konto popularyzujące naukę. Znajdziecie mnie na Instagramie pod nazwą @darwininchaneldress Na moim profilu znajdziecie dużo wiadomości o epigenetyce, ale także poradniki, jak lepiej interpretować fakty i dane w naszym codziennym życiu, a także rozkminy na temat codziennych problemów, ale od naukowej strony.

Edyta Łaskawiec

Jestem technolożką wody i ścieków, pracuję jako adiunkt badawczy w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej w projekcie „Shortcut nitrification in activated sludge process treating domestic wastewater – key technology for low-carbon and clean wastewater treatment (SNIT)’’. Naukowo interesują mnie zagadnienia związane z gospodarką obiegu zamkniętego w sektorze wodno-ściekowym.

Od początku studiów doktoranckich (2015) angażowałam się w działania związane z popularyzacją nauki. Począwszy od organizacji wydarzeń masowych (m.in. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, Śląski Festiwal Nauki), poprzez prowadzenie warsztatów dla dzieci i młodzieży, a skończywszy na udziale w audycjach radiowych i podcastach.

Od 2020 roku regularnie prowadzę profil popularnonaukowy @wastewater_based.doctor, gdzie publikuję treści związane m.in. z jakością wody, procesami oczyszczania ścieków oraz kryzysem klimatycznym.